Dane – najbardziej wartościowe i najbardziej zagrożone zasoby każdej firmy.

Ponad 60% dużych przedsiębiorstw doświadczyło przynajmniej jednego wycieku danych, który był spowodowany przez nieostrożne skanowanie lub drukowanie dokumentów[1]. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń wielofunkcyjnych (MFP), które często stanowią centralny punkt przetwarzania cennych informacji w firmach, Konica Minolta udostępnia rozwiązanie ochronne bizhub SECURE.

– Według badania przeprowadzonego przez FEMA[2] aż 60% firm, które utraci kluczowe dane, będzie musiało zawiesić działalność po około 6 miesiącach od ich wycieku. Urządzenia MFP oprócz skanowania i drukowania oferują obecnie znacznie więcej funkcji przechowywania i przetwarzania danych. W dodatku są one wyposażone w dyski twarde, które na bieżąco gromadzą informacje. To wszystko sprawia, że urządzenia wielofunkcyjne, które znajdują się w samym sercu biznesu, mogą być szczególnie narażone na cyberzagrożenia – mówi Marta Kudła, Senior Business Software Product Manager w firmie Konica Minolta Business Solutions Polska.

Najczęstsze przypadki utraty danych związane z urządzeniami wielofunkcyjnymi to: odebranie wydruków przez osoby niepowołane, przejęcie informacji o przetwarzanych dokumentach z dysku twardego MFP, zdobycie dostępu do wszystkich funkcji i ustawień urządzenia czy w końcu przeprowadzenie cyberataku na firmową sieć i uzyskanie wglądu do zleceń druku.

– Trzy czwarte firm[3] doświadczyło poważnych awarii związanych z nieudanym odzyskiwaniem danych, tracąc przez to istotne dla przedsiębiorstwa pliki i dokumenty. Zachęcamy administratorów rozwiązań bizhub, których jest już na świecie ponad 200 000, do skorzystania z usługi ochronnej, którą można w łatwy sposób aktywować z poziomu urządzenia. Pozwoli to lepiej zabezpieczyć dane, chronić finanse i reputację przedsiębiorstwa oraz spełnić wymogi prawne stawiane między innymi przez RODO – podsumowuje Marta Kudła.

[1] Print Security: An imperative in the IoT era, Quocirca 2017, [2] Disaster Preparedness Council, FEMA, 2015, [3] Disaster Preparedness Council, FEMA, 2015

Usługa bizhub SECURE pozwala zabezpieczyć kluczowe elementy MFP narażone na niebezpieczeństwo. Usługę można aktywować na dowolnym wielofunkcyjnym urządzeniu bizhub firmy Konica Minolta, zarówno w siedzibie klienta, jak i przed dostawą. Dzięki temu, niezależnie od wielkości firmy, można prowadzić działalność bez obaw. Po włączeniu usługi bizhub SECURE dane przeznaczone do druku będą zabezpieczone w najlepszy możliwy sposób. Urządzenie wielofunkcyjne bizhub wraz z dyskiem twardym (HDD) zostanie objęte ochroną, aby zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa danych – poziom bezpieczeństwa bizhub SECURE.

 

Co obejmuje usługa?

W ramach usługi bizhub SECURE dostępne są następujące funkcje:

  • zmianę hasła administratora – jeżeli domyślne hasło urządzenia nigdy nie zostało zmienione, hakerzy mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do danych. Po aktywowaniu usługi bizhub SECURE wprowadzone zostanie unikalne i bezpieczne hasło, które będzie chronić urządzenie przed potencjalnymi atakami;
  • szyfrowanie dysku twardego – funkcje szyfrowania są wbudowane w większość modeli, ale należy pamiętać, że trzeba je włączyć i odpowiednio skonfigurować. W tym przypadku dysk zostanie zaszyfrowany przy użyciu standardu AES (Advanced Encryption Standard) obsługującego klucz 256-bitowy, a danych nie będzie można odczytać nawet po wyjęciu dysku;
  • zabezpieczenie hasłem dysku twardego – ustanowienie hasła dostępu zablokuje odczyt danych nawet po wyjęciu dysku i podłączeniu go do komputera czy innego urządzenia wielofunkcyjnego;
  • nadpisywanie danych – aby zapobiegać wykradaniu informacji, wszystkie pliki tymczasowe są nadpisywane po zakończeniu drukowania / skanowania lub po skasowaniu zadania z katalogu użytkownika. Każdorazowo i natychmiast po usunięciu jakiegokolwiek pliku z dysku wykonywane jest nadpisanie wszystkich sektorów, które były używane.
  • automatyczne usuwanie zadań druku – w procesie przetwarzania dokumentów wiele potencjalnie poufnych danych jest wysyłanych do drukarki i tymczasowo przechowywanych. Funkcja automatycznego usuwania zadań druku skasuje wszystkie zadania kopiowania, drukowania, skanowania i faksowania zapisane w katalogach na dysku twardym bizhub.

Rozwiązanie bizhub SECURE przeznaczone jest szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie dysponują działem IT, zapewniającym odpowiednią konfigurację urządzeń w firmowej sieci. Konica Minolta zdajemy sobie sprawę, że ochrona danych jest kluczowa dla działania firmy. Dlatego nasze wielofunkcyjne urządzenia bizhub zostały wyposażone w zabezpieczenia najwyższej klasy. Ponadto dzięki usłudze bizhub SECURE możemy zapewnić dodatkową warstwę kompleksowej ochrony, by zagwarantować, że dane nie wpadną w niepowołane ręce, nie zakłócając przy tym normalnego obiegu danych w biurze.

Bizhub SECURE można rozbudować o system autoryzacji użytkownika.

Wiele organizacji korzysta już z kart zbliżeniowych umożliwiających dostęp do budynków, biur, laboratoriów lub innych usług. Funkcjonalność tych kart można rozszerzyć, tak by umożliwiały dostęp do dowolnej naszej drukarki KonicaMinolta w firmie. Czytnik kart to idealne rozwiązanie do bezpiecznej weryfikacji tożsamości. Po przyłożeniu przez użytkownika karty lub breloczka i zweryfikowaniu tożsamości zostanie odblokowany dostęp do urządzenia. To rozwiązanie do obsługi przepływów zadań w przedsiębiorstwie, które niezależnie od wielkości firmy przynosi duże korzyści pozwalające zwiększyć produktywność, ulepszyć przechwytywanie dokumentów czy obniżyć koszty.

 

Podstawowe korzyści systemu to poufność dokumentów. W firmie kopiarka stoi w holu lub dużym biurze. Pracownicy drukują spokojnie dokumenty, jednak dopiero po podejściu do kopiarki oraz przyłożeniu karty, drukarka wydrukuje wszystkie dokumenty z kolejki wysłane przez tego użytkownika. Maszyna sama rozpozna wszystkie pracy danej osoby wysyłane nawet przez cały dzień do drukarki.

Drugą korzyścią to pełna kontrola nad kosztami pracy oraz prawami dostępu. Ustalamy indywidualnie czy dany użytkownik ma prawo drukować w kolorze, czerni, wykonywać ksero czy skanować. Dodatkowo można ustalać limity np. 100 wydruków kolor, a po wykorzystaniu puli tylko druk czarno biały.

Nasze czytniki działają z:

  • – Kartami 125 kHz, często wykorzystywanych w systemach kontroli dostępów, alarmach czy zamkach szyfrowych.

  • – Kartami zbliżeniowymi 13,56 Mhz odpowiednik kart bankowych.

  • – Kartami w postaci naklejki np. na telefon 20 mm.

  • – Brelokami zbliżeniowymi 125 kHz lub 13,56 Mhz

 

Wszystkie nasze karty mogą mieć indywidualny nadruk: logo firmy, imię, nazwisko, adres, zdjęcie czy numer.

Na koszt usługi wpływa wiele zmiennych,  wycenę podamy po zrobieniu indywidualnej kalkulacji, która będzie uwzględniać państwa potrzeby. Usługa nie jest abonamentem, licencja jest dożywotnio przypisana do kserokopiarki. Podstawowa usługa bizhub SECURE to tylko 350 zł netto (cena na Śląsku, przy wykonywaniu konserwacji).